taśma ledowa

Zainwestuj w nowoczesne oświetlenie – sprawdź taśmy led

W większości nowoczesnych wnętrz do oświetlenia blatu roboczego w kuchni, przestrzeni przed lustrem w łazience i w wielu innych miejscach zastosowane są taśmy led. Można je docinać na odpowiednią długość, są bardzo minimalistyczne, a do tego nie pobierają zbyt wiele energii.

Taśmy tego typu montuje się w specjalnych profilach. Te je maskują, dzięki czemu całość wygląda jeszcze bardziej estetycznie. Jak je zaaranżować w nowoczesnym wnętrzu i jak wybrać taśmę, żeby służyła przez długie lata?

Gdzie można je zamontować?

Ponieważ taśmy LED występują w coraz to nowszych wariantach, można montować je właściwie wszędzie. Istotne jest jednak, żeby dobrać do nich odpowiedni profil. Na rynku są dostępne takie, które można montować wpustowo lub nawierzchniowo – do płyt gipsowo-kartonowych, podłóg, a nawet szkła. Same taśmy początkowo można było kupić tylko w wersji jednokolorowej – MONO. Teraz wybór jest o wiele szerszy. Możesz zdecydować się na takie, które są wielokolorowe – RGB, jednokolorowe z opcją zmiany na wielokolorowe – RGBW, białe ze zmienną temperaturą barwową – CCT, a nawet wielokolorowe ze zmienną temperaturą barwową – RGB+CCT.

Ze względu na tak szeroki wybór, sprawdzą się one świetnie właściwie w każdym miejscu. Mogą służyć jako oświetlenie główne – wtedy jednak muszą mieć jak najwięcej diod o jak największej wydajności świetlnej, a także jako oświetlenie czysto dekoracyjne czy akcentujące. Możesz wykorzystać je do podświetlenia podłogi, schodów, wnęki w ścianie, gzymsu, mebli, szklanych półek, ekspozycji, lustra i wielu, wielu innych.

Dlaczego tak wiele osób na nie stawia?

Taśmy led są wykorzystywane w nowoczesnych wnętrzach nie tylko dlatego, że są bardzo estetyczne, ale też ze względu na to, że mają mnóstwo innych zalet.

  • Są energooszczędne.
  • Występują w wielu wariantach – o różnej barwie i temperaturze światła, gęstości diod i ich wydajności świetlnej.
  • Można je docinać.
  • Przy zakupie odpowiedniego profilu i oprawy można je nawet całkowicie zamaskować.
  • Są niedrogie.
  • Można uzyskać z nich jednolitą linię świetlną.
  • Ich montaż jest niezwykle łatwy.
  • Mogą być hermetyczne.
  • Przy zakupie od renomowanego producenta, służą latami.

Ważny jest właściwy wybór

Jeśli zdecydowałeś się na montaż taśm led, zadbaj o to, żeby Twoja inwestycja była jak najlepsza. Szukaj produktów renomowanych producentów, które wykazują się niezwykle długą żywotnością. Na co powinieneś zwrócić uwagę? M.in. na stopień ochrony przed wilgocią i pyłami, temperaturę barwy światła, moc znamionową, wydajność świetlną, napięcie znamionowe, znamionowy strumień świetlny w przeliczeniu na metr bieżący, ilość diod również na metr bieżący, zużycie energii i klasę efektywności energetycznej.

Bardzo ważną kwestią jest też sekcja cięcia. Od tego ile ona wynosi zależy to w jaki sposób można docinać taśmę. Może być to 20 mm, 50 mm, 100 mm, a nawet 167.

Marcin Kwaśny

Marcin Kwaśny

Profesjonalny doradca z zakresu wdrażania technologii LED. Autor wielu projektów oraz wdrożeń instalacji ledowych w obiektach użyteczności publicznej oraz w mieszkaniach i domach jednorodzinnych.