Oświetlenie LED – podstawy

LED Product lineNie ma oświetlenia idealnego – przynajmniej ze względu na nasze indywidualne odczucia. Niektóre oświetlenia wydają się nam za drogie w instalacji, inne w czasie działania. Jednak, pomiędzy różnymi propozycjami można znaleźć oświetlenia najbardziej zbliżone do ideału. Beż wapienia do takich (przynajmniej obecnie) zalicza się oświetlenie typu LED.

LED-y, w ciągu kilku ostatnich lat, robią ogromną karierę. Nie powinno to jednak zaskakiwać, mają bowiem kilka bardzo dużych plusów. Przede wszystkim warto zauważyć ich bardzo dużą sprawność, która objawia się w niskim poborze prądu oraz wysokiej wydajności, co niezwykle wpływa na koszty energii – oczywiście pozytywnie. Cechują się również bardzo długą żywotnością – najlepsze, oryginalne diody mają żywotność na poziomie od 30 aż do 100 tysięcy godzin. Diody LED-owe są także bardzo odporne na wstrząsy, uderzenia, a także na wilgoć, dzięki czemu świetnie sprawdzają się nawet w trudnych warunkach. Co więcej, wykazują bardzo niską temperaturę pracy, są łatwe w sterowaniu, a podczas włączania nie odczuwa sie żadnego „uderzenia prądowego”. Oświetlenie to ma także wiele walorów estetycznych; diody można zakupić w bardzo wielu kolorach, bez używania filtrów czy też luminoforów, oraz bez kłopotu można zamontować je w dowolnym miejscu w domu; bez względu na rodzaj pomieszczenia, ale także bez względu na mebel. Niestety, jak każde oświetleni i to ma także swoje wady. Przede wszystkim, pomimo że jest ono niezwykle odporne na czynniki środowiskowe i mechaniczne, nie mają tak wysokiej odporności na przepięcia w zasilaniu. Pod tym względem są bardzo delikatne. Posiadają także niskie napięcie zasilania oraz niski współczynnik barw – jednak można się spodziewać, że jest to jedynie kwestia czasu.

Marcin Kwaśny

Marcin Kwaśny

Profesjonalny doradca z zakresu wdrażania technologii LED. Autor wielu projektów oraz wdrożeń instalacji ledowych w obiektach użyteczności publicznej oraz w mieszkaniach i domach jednorodzinnych.